Koci Pazur na Facebook Koci Pazur na YouTube Koci Pazur na Instagram Koci Pazur na TikTok Koci Pazur na Twitter

Kociak, czy dorosły kot?

Dorosłe koty potrzebują miłości i odpowiedzialnego domu w stopniu nie mniejszym niż kocięta. Rozważając adopcję kota ze schroniska lub fundacji, pamiętaj, że starsze koty wielokrotnie dłużej czekają na swoją szansę na znalezienie miejsca w czyimś życiu.

Wybierając kota, przyjrzyj się wszystkim, nie tylko kociętom – być może właśnie wśród tych starszych czeka na Ciebie mądry i oddany przyjaciel, którego temperament idealnie wpisze się w Twój tryb życia. Pamiętaj, że kocięta, choć słodkie i rozkoszne, to mistrzowie wspinania się po firankach i ogromne łakomczuchy. Skąd wiedzieć, jakiego kota wybrać: młodego czy dorosłego? Co powinno o tym zadecydować?

Młody kot, czy dorosły? 3 zdania o życiu z kociętami

kot do adopcji python

"Spójrz na te słodkie oczy"

O tak, jasne, że są słodkie. Ale pamiętaj, że kocięta są małymi, puchatymi kuleczkami bardzo krótko i już po kilku miesiącach wyrastają na dorosłe koty. Naprawdę. Niedługo zapomnisz, jak wyglądały małe łapki i króciutki ogonek, a obok Ciebie będzie dojrzały i – o ile wszystko pójdzie dobrze – zrównoważony kot.

"Wychowam go od małego!"

Najczęstszym argumentem przytaczanym przez osoby upierające się przy adopcji małego kociaka jest przekonanie, że tylko takie maleństwo można wychować i nauczyć zasad panujących w domu. To stereotyp. Oczywiście pierwsze miesiące kociaka to czas socjalizacji pierwotnej, która jest kluczowa, ale oznacza to też, że bierzesz na siebie ogromną odpowiedzialność i nie wiesz, jaki temperament będzie miało Twoje kocię, gdy dorośnie. Na wiele rzeczy masz wpływ, ale drugie tyle to kocia genetyka. Mówiąc prosto – dorosły kot to nie czysta karta, ale przynajmniej wiesz, czego oczekiwać.

Kociak, czy dorosły kot?

Jeśli więc decydujesz się na kociaka, bo "łatwiej można go wychować", pamiętaj, że na to wychowanie trzeba mieć czas. Czy osiągnąłeś sukces, okaże się dopiero, gdy kot dorośnie i jego charakter się ukształtuje. Nie zmienisz naturalnych predyspozycji i temperamentu kota. Tak naprawdę tylko dorosłe zwierzę można adoptować z pełną świadomością jego cech osobowości.

Poza tym pamiętaj, że koty uczą się przez całe życie, ich psychika ewoluuje cały czas. Dorosły kot o wiele szybciej przystosowuje się do nowych reguł, choć na pewno zmiana warunków życia jest dla niego stresująca. O ile maluch może będzie się mniej przejmował zmianami, to…

"Kocie, stop!"

… Spodziewaj się dziecięcego rozrabiania i nastoletniej fazy buntu.

Maluch dopiero poznaje swoje możliwości i będzie testował je na Twoich meblach, kwiatach i zasłonkach. Podobnie jak ludzkie dzieci ma pstro w głowie i czas spędza głównie na zabawie. Wychowanie kociaka wymaga Twojej cierpliwości i uwagi. I bardzo, bardzo dużo czasu. Przez pierwszy rok nie raz zdarzy Ci się zatęsknić za świętym spokojem i – mimo miłości do podopiecznego – rwać włosy z głowy.

Nasze mieszkania są dla kociąt torem często niebezpiecznych przeszkód – dosłownie: trzeba mieć oczy dookoła głowy. Ciekawość jest ich głównym bodźcem do rozwoju, a jest na tyle niepohamowana, że często może mieć bolesne skutki.

Czy to oznacza, że nie powinieneś adoptować młodego kota?

Nie. Niekoniecznie. Ale chcemy, żebyś miał świadomość, z czym to się wiąże, i że słodka kulka futra potrafi spędzać sen z powiek.

I powiesz teraz pewnie, no jasne, ale ja bardzo chcę, i znam się na kotach, wiem, co robić, kiedy wskakuje na parapety, i jak zabezpieczyć balkon, i nic mnie nie powstrzyma przed kocięciem.

Zrozumiałe. Ale pozwól, że opowiemy Ci o tym, jak może wyglądać życie z dorosłym kotem.

Czy warto adoptować dorosłego kota?

Więcej spokoju, mniej chaosu

Kot dorosły jest mniej absorbujący – nie musi sprawdzać, jak wysoko uda mu się wskoczyć, ani testować ciągle nowych miejsc do drapania – on już to wie. Nie będzie też raczej wyszukiwał coraz to nowych sznurków, tasiemek i kabli, bo gryzienie wiąże się z wymianą zębów mlecznych na stałe – dorosły kot ma już to za sobą.

Doświadczony i wdzięczny towarzysz

Dorosłe koty, nauczone doświadczeniami dzieciństwa, są dużo ostrożniejsze i bardziej rozważne – nie muszą sprawdzać, czy wcisną się w tę czy tamtą szczelinę. Maluch będzie próbował metodą prób i błędów, dorosły przemyśli sprawę i wyciągnie wnioski. Całkiem imponujące, prawda? 🙂

Czas na kocią aklimatyzację

Nie jest prawdą, że wszystkie dorosłe koty źle znoszą zmianę domu. Niektóre mruczki będą musiały spędzić w transporterku kilka dni (nawet te małe, z pozoru dzielne bestie!) zanim odważą się do Ciebie zagadać po kociemu, a inne wybiorą się na obchód całego domu już pierwszej nocy, a może nawet dołączą do Ciebie na czas snu. I dotyczy to zarówno kociąt, jak i dorosłych kotów.

Wszystko dlatego, że każdy kot jest inny. Adoptując dorosłego kota, pamiętaj, że to Ty go wybrałeś, a nie on Ciebie – musi więc nauczyć się Ciebie, specyfiki Twego domu – musi zrozumieć, czego od niego oczekujesz.

Spójrz na to z nowej perspektywy: Ty znałeś go wcześniej: przeglądając jego zdjęcia, rozmawiając o nim z pracownikiem fundacji, szukając informacji o idealnym drapaku. On dowiaduje się o tym, że będzie przez Ciebie adoptowany w momencie, gdy transporterek z kotem w środku trafia do Twojego domu.

Aklimatyzacja wymaga czasu – zawsze. Dorosły kot, który być może w przeszłości doświadczył cierpienia z ludzkich rąk, nie zaufa Ci od pierwszej chwili. Musi się przekonać, że nic mu z Twej strony nie grozi. Zdobycie zaufania takiego kota jest ogromną satysfakcją!

Pewnie już czujesz, co będzie dla Ciebie lepsze – kociak czy kot dorosły. Jeśli padło na tę drugą kategorię – zobacz, jakie dorosłe koty do adopcji są naszymi podopiecznymi, może któryś z nich skradnie Twoje serce?

W tej chwili mamy ponad 20 dorosłych kotów gotowych do adopcji. Zdecydowana większość mieszka w domach tymczasowych dla kotów i są pod stałą kontrolą doświadczonych wolontariuszy. Zbierają codzienną porcję głasków, jedzenia dobrej jakości i czekają na swój docelowy dom! Poniżej dwoje z nich - skulkowana 6-letnia kotka Jadwiga bez ogonka i uroczy 9-letni kot Wspólnik.

kotka jadwigadorosły kot

Kontakt

501 280 282 (tymczasowo zawieszony)

Adopcje

502 111 279 (poniedziałki i
czwartki w godz. 18:00-20:00)

Konto

Bank Pekao SA II Oddział w Poznaniu
98 1240 1763 1111 0010 4119 8855
dla przelewów zagranicznych:
nr IBAN: PL98 1240 1763 1111 0010 4119 8855
kod SWIFT (BIC code): PKOPPLPW
PayPal: fundacja@kocipazur.org